Staroměstský orloj Praha CZE
Staroměstský orloj Praha CZE
Staroměstský orloj znovu funguje. Po rekonstrukci byl znovu spuštěn Staroměstský orloj.
Historie orloje
Podle pověsti je hodinový stroj na Staroměstské radnici dílem hodinářského mistra Hanuše, jejž pražští radní údajně nechali oslepit, aby podobné dílo nemohl vytvořit nikde jinde.
Neví se přesně, kdo hodiny na radnici vytvořil – byl to nejspíše Mikuláš z Kadaně nebo některý mistr Pražské univerzity. Orloj je poprvé zmiňován roku 1410. Kamenická výzdoba kolem orloje je dílem Parléřovské huti.
Koncem 15. století proběhla přestavba radnice a oprava orloje, kterou provedl mistr Hanuš z Růže.
V 17. století přibyly k orloji pohyblivé dřevěné alegorické figurky a asi o století později i sochy apoštolů. V 19. století Josef Mánes namaloval kruhový kalendář.
Orloj byl poškozen koncem 2. světové války při bojích za pražského povstání a po válce byl i s částí radnice zrekonstruován.
Poslední rekonstrukce věže i samotného orloje proběhla roku 2018 a budí velké kontroverze. Orloj byl nejen zrekonstruován, ale hlavně i nově vymalován. Nová podoba prý více odpovídá původnímu stavu orloje a figur z 18. století a předchozích staletí. Změnily se nejen barvy orloje, ale i samotný astroláb.
Nové – hodně pestré barvy získaly figurky.
Přemalována byla i kopie Mánesova kalendáře – chybí černá barva. Skleněná okénka skrývající apoštoly také “hodně prokoukla”.
Co ukazuje orloj:
Astroláb: Středoevropský zimní čas, hvězdný čas a staročeský čas.
Kalendář: znak Starého města pražského, znamení zvěrokruhu, měsíce, data, dny, jména v kalendáři.
Sochy na orloji:
Figury apoštolů (chybí zde Jidáš – místo něj je zde sv. Matěj): Levé okno: sv. Jakub, sv. Ondřej, sv. Juda Tadeáš, sv. Tomáš, Sv. Jan Evangelista, sv. Barnabáš,
Pravé okno: sv. Petr, sv. Matěj, sv. Filip, sv. Pavel, sv. Šimon, sv. Bartoloměj.
Alegorické figury: Figurky kolem orloje: marnivec, lakomec, smrtka, Turek.
Figurky kolem kalendáře: filosof, archanděl Michael, astronom, kronikář.